درام چیست

درام پرینتر یکی از اجزای اصلی این دستگاه است که نقش انتقال دهنده ی تصویر از پرینتر لیزری به روی کاغذ برای تولید چاپ نهایی را دارد. این قطعه در دستگاه کپی هم وجود دارد و تفاوت آن در پرینتر و دستگاه کپی نحوه انتقال تصاویر به درام است. کار درام کارتریج در همه پرینترهای لیزری ائم از Hp ، canon  و … ثابت می‌باشد. حجم کاری بالا و تعداد پرینت می‌تواند، روی درام کارتریج تاثیر زیادی بگذارد. بنابراین اگر حجم کاری بالایی دارید، با دیدن نشانه‌های زیر باید برای تعویض کارتریج اقدام کنید. همچنین توجه داشته باشید، استفاده بیش از اندازه از پرینتر در زمانی کم، می‌تواند در ضعیف شدن درام بسیار موثر باشد.

سطح درام بسیار صاف و بدون خط و خش است. افتادن هرگونه خراشی روی این قطعه می‌تواند، باعث جذب تونر به این خراشیدگی‌ها شده و در نهایت منجر به مختل شدن کار درام پرینتر و افتادن خطوط و یا نقاط سیاه رنگی روی برگه شود. درام از قطعات بسیار حساس کارتریج بوده، بنابراین هرگونه ضربه به آن می‌تواند باعث صدمه به درام شود. نکته‌ای که باید همواره به یاد داشته باشید این است که، از قرار دادن کاغذ منگنه دار درون پرینتر بپرهیزید. زیرا با برخورد منگنه به درام، این قطعه آسیب شدیدی خواهد خورد.

باتوجه به اینکه این قطعه در پرینترها بسیار حائز اهمیت است، برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر و کاربردی تر درباره نحوه نگهداری و یا تعویض درام کارتریج در پرینتر لطفا با ادامه مقاله در نورپرینتر همراه باشید.

تصویر اجزای کارتریج و درام پرینتر

دلایل تعویض درام کارتریج:

محوشدن و تار شدن پرینت

تار شدن و محو شدن خروجی پرینتر می‌تواند به دلیل کم رنگ شدن مرزهای مناطق شارژ شده و شارژ نشده باشد. در صورتی که ترکیبات شیمیایی موجود در درام پرینتر تجزیه شده باشند، قدرت درام برای جذب تونر کم می‌شود و در کار درام اختلال ایجاد می‌کند. شارژ کردن مجدد و مکرر پرینتر در گذر زمان می‌تواند باعث ایجاد این عمل شیمیایی و درنتیجه تار و محو شدن پرینت شما شود.

ظاهر شدن خطوطی در کاغذ به دلیل خراشیدگی درام پرینتر

هر درام به طور پیش فرض باید یک سطح صاف و تمیز داشته باشد، بنابراین بیشتر پرینترها دارای وایپرهای (بلید) تعبیه شده‎ای هستند که تونرهای باقی‌مانده را از روی درام پاک می‎‌کند. با این حال، در طول زمان، بعضی از درام‌ها ممکن است خراشیده شده و یا رسوبات تونر را دریافت کنند. این رسوبات می‎توانند خطوط عمودی نازکی را بر روی صفحات چاپ شده ایجاد کنند، که نشان می‎دهد درام آسیب دیده و نیاز به تعویض دارد.

تصویر وایپرهای (بلید) در کارتریج برای محافظت و تمیز نگه داشتن درام کارتریج

وجود نقاط سیاه کوچک در چاپ

در صورتی که درام کهنه و فرسوده شده یا کثیف باشد، ذرات گرد و غبار را به خود جذب می‌کند و درنتیجه روی خروجی پرینتر شما نقاط سیاهی را چاپ می‌کند، این می‌تواند از علائم خرابی درام نیز به شمار برود و از زمان هاییست که باید درام کارتریج خود را تعویض کنید.

متوقف شدن چاپ توسط پرینتر

اکثر پرینترهای امروزی دارای سنسورهای ردیاب تعداد صفحات پرینت شده توسط درام کارتریج هستند. به سبب وجود این سنسورها، زمانی که تعداد صفحات چاپ شده به یک آستانه از پیش تعیین شده‎ می‎رسد، دستگاه معمولا به کاربر هشداری دال بر نیاز به تعویض درام کارتریج پرینتر لیزری را می‌دهد.

در صورت بی‌توجهی کاربر به این پیغام و عدم تعویض درام کارتریج، سنسورها عملیات چاپ پرینتر را متوقف می‌‏کنند. توقف عملیات چاپ توسط سنسورها، کمک می‌کند تا از خروجی کم کیفیت ناشی از یک درام ضعیف جلوگیری گردد.

نحوه تعویض درام پرینتر

برای تعویض درام، متخصص ابتدا باید کارتریج را از هم باز کند. این کار باید توسط افرادی ماهر و با تجربه صورت بگیرد، زیرا عدم تجربه کافی در این زمینه می‌تواند به پودر ریزی تونر در پرینتر منجر شود. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از هرگونه آسیب به پرینتر، فرایند شارژ کارتریج را به دست افراد متخصص در این زمینه بسپارید.

یکی از مشکلات درام کارتریج حساسیت بالای آن است که متاسفانه بر اثر یک ضربه یا حتی تحت فشار بودن آن ممکن است آسیب ببیند. در این زمان ممکن است با مشکل خط انداختن کارتریج روبرو شویم و نیاز است که آن را تعویض کنیم. این از دیگر علائم خرابی درام پرینتر به شمار می‌رود.

معمولا پس از هر ٣ بار شارژ کارتریج نیاز است تا درام تعویض شود. و در آخر بهتر است بدانید که درام و تونر کارتریج گاهی از هم سوا هستند که معمولا هم جداگانه تعویض می‌شوند و گاهی هم بعضی از تونر کارتریج ها به همراه درام هستند که همزمان تعویض می‌شوند.

  • fanniweb writer
  • مرداد ۲۵, ۱۳۹۹
  • 3324 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه